چرا باید میوه خشک بخوریم؟

میوه های خشک می توانند صبح ها در ترکیب با شیر و غلات صبحانه مصرف شوند و یا بهترین گزینه برای تنقلات روزانه باشند. این خوراکی های سالم با اینکه نمی توانند به طور کامل جایگزین میوه های تازه باشند اما می توانند ما را از گرسنگی نجات دهند بدون اینکه از عمرمان بکاهند و یا به ما آسیب بزنند


چرا باید میوه خشک بخوریم؟

حتما بارها از نبود تنقلات سالم ارزان و در دسترس در اطرافتان کلافه شده اید. متاسفانه به تازگی در خبرها آمده است که اگر یکسال هر روز یک بسته چیپس سیب زمینی میل کنید میزان رادیواکتیوی که در بدنتان باقی می ماند ۱۰۰ برابر بیشتر از وقتی است که یکسال در کنار تاسیسات اتمی زندگی کنید. پس چه باید کرد ؟

 

میوه های خشک بهترین گزینه برای تنقلات روزانه

میوه های خشک می توانند صبح ها در ترکیب با شیر و غلات صبحانه مصرف شوند و یا بهترین گزینه برای تنقلات روزانه باشند. این خوراکی های سالم با اینکه نمی توانند به طور کامل جایگزین میوه های تازه باشند اما می توانند ما را از گرسنگی نجات دهند بدون اینکه از عمرمان بکاهند و یا به ما آسیب بزنند.

به طور کلی میوه های خشک بسیار مغذی هستند. اما اگر برایتان کاهش میزان قند، کربوهیدرات و کالری غذا مهم است، مواظب مقدار خوردنتان باشید چرا که به دلیل طعم خوب آن احتمال اینکه بی رویه آنرا مصرف کنید زیاد است.

 

بر طبق دستورات غذایی آمریکا، هر انسان بین ۱٫۵ تا ۲ فنجان باید میوه تازه مصرف کند. اما درصورتیکه بخواهید به جای میوه تازه، میوه خشک مصرف کنید باید هر نیم فنجان میوه خشک را معادل یک فنجان میوه تازه در نظر بگیرید.

 

در میوه های خشک به دلیل تبخیر آب ، مواد مغذی و همچنین فیبر میوه فشرده تر می شود. به طور مثال یک نصف فنجان زردآلوی تازه ۱٫۶ گرم فیبر دارد اما همین مقدار زردالوی خشک حاوی ۴٫۷ گرم فیبر است. زرد الوی خشک همچنین منبع قابل توجهی از آنتی اکسیدان و اسید فولیک (ویتامینB9) است.

 

یک مطالعه گسترده که بر روی بیش از ۱۳۰۰۰ فرد انجام شد نشان داد افرادیکه در رژیم غذایی روزانه خود میوه های خشک مصرف می کردند مواد مغذی بیشتری نسبت به کسانیکه این عادت غذایی را نداشتند ، دریافت کرده اند. جالب آنکه وزن متناسب تری نیز داشتند. اما به طور کلی آنچه باید در نظر داشت این است که در میوه های خشک، قند طبیعی هم متراکم تر شده است. به عنوان مثال یک فنجان انگور ۲۳ گرم قند و ۱۰۴ کالری دارد، در حالیکه یک فنجان کشمش ۱۱۶ گرم قند و ۵۲۰ کالری دارد. یعنی تقریبا ۵ برابر مقدار اولیه. البته این موجب نگرانی نیست و برای کسانیکه نگران چاق شدن نیستند و یا ورزشکارانی که به سوخت آنی احتیاج دارند مفید است. اما برای کسانی که به طور دقیق قند مصرفی خود، کاربوهیدرات و کالری های غذای خود را می سنجند حایز اهمیت است.

 

برای افراد دیابتی که باید کربوهیدرات مصرفی شان را در طول روز پخش کنند هم دستورات خاصی برای مصرف میوه خشک وجود دارد. لوری زانینی، متخصص تغذیه و کارشناس آموزش افراد دیابتی می گوید: هنگام آموزش افراد دیابتی باید به آنها گفت ۲ قاشق غذاخوری میوه خشک را معادل یک وعده (۱۵ گرم) کربوهیدرات در نظر بگیرند. به طور مثال ۲ قاشق غذاخوری کشمش معادل ۱۵ گرم کربوهیدرات است. برای اخذ این مقدار کربوهیدرات از میوه تازه باید نصف فنجان انگور تازه خورد.

 

توصیه نهایی اینکه مصرف میوه های خشکی که با لایه ای از شکر پوشیده شده اند را به حداقل برسانید. همچنین باید دانست که بسیاری از تولید کنندگان میوه خشک، برای ماندگار کردن محصول به آن دی اکسید سولفور اضافه می کنند. در صورتیکه با مصرف سولفیت ها مشکل دارید و یا به آسم مبتلا هستید به دنبال برند های ارگانیک و یا بدون مواد افزودنی در میوه های خشک باشید.